DYRYGENTKA

MAGDALENA GRUZIEL – pedagog, dyrygentka, korepetytorka śpiewu.
Absolwentka Rytmiki na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 2015r. wykłada na specjalności Pedagogika Baletowa na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Zawodowo związana jest z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. R. Turczynowicza w Warszawie.
Od 25 lat śpiewa w różnych chórach i zespołach kameralnych, m.in. w Chórze Alla Polacca pod dyrekcją Sabiny Włodarskiej, w Polskim Chórze Jeunesses Musicales pod dyrekcją Ewy Strusińskiej, w Zespole Wokalnym Musica Aeterna pod dyrekcją Andrzeja Borzyma jr. Brała udział w wielu konkursach i koncertach w kraju i za granicą, m.in. Austrii, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Francji i USA. Występowała na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w przedstawieniach: „Bramy raju”, „Cyganeria”, „Tosca”, „Raj utracony”, „Widma”, „Dziadek do orzechów”, „Mały kominiarczyk”, „O królewnie co spać nie chciała” i „Pan Marimba”. Brała udział w nagraniach wielu płyt CD wydanych przez Fundację Alla Polacca. Razem z Polskim Chórem Jeunesses Musicales nagrała płytę z „Kantatą do św. Cecylii” F. Lessela wydaną przez wydawnictwo muzyczne Acte Prealable i nominowaną do nagrody Fryderyka w 2000 r. Razem z Kwartetem Wokalnym TEMPUS wzięła udział w nagraniu płyty „Chorał Sarmacki I: Grzegorz Gerwazy Gorczycki i Chorał Piotrkowski” wydanej przez wydawnictwo muzyczne DUX w 2013r.
Jest dyrygentką Chóru Kameralnego SIRENES. Ponadto pełni funkcję asystentki dyrygenta w Chórze Kameralnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.